Linnéuniversitetet finns i Växjö och Kalmar och vi erbjuder över 150 utbildningsprogram och 1 300 fristående kurser. Här kan du läsa olika ämnen inom konst och humaniora, hälso- och livsmedelsvetenskap, samhällsvetenskap, naturvetenskap, teknik och ekonomi. På Linnéuniversitetet finns även en rad olika uppdragsutbildningar såsom rektorsutbildning och polisutbildning.

Vi söker fem nya dekaner till Linnéuniversitetet

Människor växer här. Vi är ett internationellt universitet i Småland. Under tio år har vi byggt Linnéuniversitetet till en kreativ kunskapsmiljö. Nu är vi utifrån en ny vision redo att bygga vidare och förverkliga högt ställda mål i ett klimat som präglas av våra värdeord nyfikenhet, nytänkande, nytta och närhet. Nu söker vi dig som i rollen som dekan vill vara med och utveckla vår kompetens och sätta kunskap i rörelse för en hållbar samhällsutveckling.

Uppdragsbeskrivning
Som dekan ingår du tillsammans med universitetsledningen i universitetets ledningsgrupp och deltar i arbetet med att uppfylla Linnéuniversitetets gemensamma mål. Du har ett övergripande ansvar att aktivt leda och utveckla din fakultets verksamhet i visionens riktning. Du har det övergripande arbetsgivaransvaret för fakulteten och förväntas driva ett aktivt arbetsmiljöarbete.

Ditt  arbete sker i nära samarbete med fakultetsstyrelsen, där du som dekan är ordförande. Du kommer också att arbeta nära din ställföreträdare, prodekanen, som på ditt uppdrag kan ansvara för olika frågor (och ersätta dig vid din frånvaro).

Just nu söker vi dekaner till våra fem fakulteter med start första januari 2021:

Vi erbjuder ett intressant, ansvarsfullt och utvecklande arbete, och för att rusta dig för rollen erbjuds du ett skräddarsytt ledarutvecklingsprogram tillsammans med övriga dekaner under hösten 2020.

Kvalifikationer
För att utses som dekan ska du vara behörig för anställning som universitetslektor. Vi ser gärna att du är professor inom relevant ämne, men det är inget krav.  Uppdraget att leda och utveckla verksamheten kräver gedigen akademisk erfarenhet, visad god organisationsförmåga, samt erfarenhet av samverkan. Du bör också ha erfarenhet av framgångsrikt samarbete inom en ledningsfunktion.

Erfarenhet av forskningsledning och utbildning på alla nivåer är meriterande likaså erfarenhet av ledningsuppdrag, till exempel som prefekt.

Som dekan bör du ha ett etablerat nätverk inom den akademiska världen och gärna också inom andra samhällssektorer som är relevanta för fakultetens verksamhet.

Din personliga lämplighet för ledningsuppdraget är av mycket stor vikt.

Villkor för uppdraget
Uppdraget innehas inom ramen för en anställning vid Linnéuniversitetet. Uppdraget gäller tills vidare, dock längst 4 år med möjlighet till förlängning och förutsätter arbete på Linnéuniversitetets båda huvudorter.

Mer information
Rektor Peter Aronsson, 0470 76 74 98, peter.aronsson@lnu.se.

Universitetsdirektör Therése Iveby Gardell, 0470 70 87 06, therese.ivebygardell@lnu.se.

För respektive fakultet:

Ekonomihögskolan; kanslichef Jimmy Rudelius, 0480 49 71 66, jimmy.rudelius@lnu.se.

Fakulteten för hälso- och livsvetenskap; kanslichef Emma Vestberg, 0480 44 62 65, emma.vestberg@lnu.se.

Fakulteten för konst och humaniora; kanslichef Ulrika Bengtsson-Verde, 0480 49 71 99, ulrika.bengtsson-verde@lnu.se.

Fakulteten för samhällsvetenskap; kanslichef Marie Hedberg, 0470 70 80 84, marie.hedberg@lnu.se.

Fakulteten för teknik; kanslichef Mari Gerdin, 0480 49 70 20, mari.gerdin@lnu.se samt HR-partner Kristofer Stahl, 0470 70 80 36, kristofer.stahl@lnu.se.

För allmänna frågor kopplade till intresseanmälan och processen samt om villkor för uppdraget:
kontakta biträdande HR-chef Ulf Sernelin, 0470 70 82 77, ulf.sernelin@lnu.se.

Linnéuniversitetet samarbetar i detta sammanhang med Michaël Berglund AB.  Välkommen att kontakta administrativt ansvarig konsult Maja Söderberg, epost: maja.soderberg@michaelberglund.se


Fackliga företrädare nås via universitetets växel på 0772 28 80 00.

Linnéuniversitetets vision och värdegrund

Linnéuniversitetet i siffror

Välkommen med din intresseanmälan, märkt med vilket/vilka uppdrag du anmäler ditt intresse för senast 13 april 2020, genom att klicka på knappen ansök nedan. Anmälan ska innehållande personligt brev och CV.

Du kan även välja att skicka din intresseanmälan till Maja Söderberg, maja.soderberg@michaelberglund.se dock endast fram till 6 april 2020.

Linnéuniversitetet har ambitionen att tillvarata de kvaliteter som en jämn könsfördelning och mångfald tillför organisationen.

Registrera din ansökan via knappen "Ansök" längst ned i annonsen. De meriter Du åberopar ska Du styrka med intyg och de ska bifogas digitalt i din ansökan. Ansökan och övriga handlingar ska märkas med anställningens diarienummer. Alla handlingar som åberopas ska vara inkomna till universitetet senast kl. 24.00 sista ansökningsdagen.